Madi and Mom

Madi and Mom
Down Home in NC

Wednesday, May 28, 2014

WAS one WORD WEDNESDAY

S M I L E



Yep you know we can't be wordless when there is food involved.
We are joining all our friends for
Bacon's Shop around the world Day...   
    It will be FUN to see the differences in Prices
KEEP smiling here are the prices for the items on Bacon's list
here in our fair city all USD
1.Internet: 36.00 a month
2.Ben and Jerry (or your favorite ice cream) Breyer's
Mom only buys ice cream when it is either
B(uy)O(ne)G(et)O(ne) or 2 for $5.00 
3.6 Pack Cola:  16oz each $2.98 (at Walmart)
4. Coffee:  $2.99 a lb, Harris-Teeter Grocery store brand
5. Regular Snicker bar: .65 cents
6. Grooming: I'm a cat::::gasp:::I groom myself and do not charge myself a penny!!
We threw #7 just because...
7.  Diva Food:  24- cans of Classic Seafood Fancy Feast:  $13.68 (Walmart) or $.57 a can.  Now that is a bargain.  At our Grocery store it is $.75 a can. 



32 comments:

  1. Isn't that FF just ghastly??? We demand that our Mommy buy it, but she fusses about it incessantly!

    Happy WEdnesday from your besties, Princeton and Precious.

    ReplyDelete
  2. Mama found FF, 24pk, on sale today at our grocery store for $12.88, she was dancing a jig. She is amazed your mom gets coffee so cheap. And internet, she pays $55 per month. Yikes!

    Kitty Kisses,
    Cindi Lou & The Kitty Krew

    ReplyDelete
  3. OMC Those awe cheap purrices. Ow innewnet is ovew 50.00. And it's not even da fastest plan. As fuw da cokes and coffee....OMC dat's all meez can say.

    Luv and Hugs and Kitty Kisses ♥♥♥

    Dezi

    ReplyDelete
  4. OMC! We don't even want to say how much we pay for stuff. Of course, our stuff has a 10% GST that is IN the price, not added on at the cashier's.

    XXXOOO Bella Roxy & Dui

    ReplyDelete
  5. Grrrrr everyone is cheaper than us. Yikes we pay through the nose for stuff here. Have a wonderful Wednesday.
    Best wishes Molly

    ReplyDelete
  6. wow, your internet is a bargain! we have BOGO-offers too, butt mostly for useless stuff. last week they had such an offer for hand brushes and a dust pan... not even my mom bought that :o) have a super shopping wednesday!

    ReplyDelete
  7. OMC, you get quite a deal on your internet! At least we don't have to pay for grooming, either, except when Newton needs his armpits manscaped.

    ReplyDelete
  8. That is just the best Smile. We really like that. Also the list of prices is good. WalMart is just the best place for good prices Hope all of you have a great day.

    ReplyDelete
  9. ....ummmmm OUR Fancy Feast [any flavor] is $.54 .... Winnie and Tahoe are cheering.

    ReplyDelete
  10. Goodness Madi our FF is about 1.30 a can....seems us Aussies do pay a lot more than most countries...move over we are coming through bwahaaha :) hugs Fozziemum xx

    ReplyDelete
  11. i don't buy any of the things on your list, so don't know the prices, i buy 2 pound can of Maxwell house French roast for 5.98
    dog food is 37.00 for 25 pounds IAMS and 5 dollars a week on milk bones...
    for 2 fifty pound dogs. once i did the math and found we average 100 per month on the two dogs. that is 1200 per year and includes their annual visits and flea/tick. wish i could feed and doctor us for that price

    ReplyDelete
  12. WOW Madi you really DO have a BARGAIN fur your Intermutts.
    We don't eat FF. We save it all fur YOU.

    ReplyDelete
  13. I found FF at 50 a can here and looked like the crazy cat lady buying a bunch! Oh well, I guess I AM the crazy cat lady. Crazy about that Madi too! Hugs to all.

    ReplyDelete
  14. Our FF is 10 for $5.50 and we usually use a coupon (Mom belongs to a coupon club). We've gotten it for as little as .47/can! Mom stocks up and tries to only buy during a sale with a coupon!!!

    Your internet is a LOT cheaper than ours!

    Hugs, your guy Raz and The Florida Furkids

    ReplyDelete
  15. Hey Madi!
    Wow, I'm sending a huge big ole Sarge Smile right back to you! I'm really only interested in that yummy ice cream. BOL/MOL. Mom and I agree on that one. Buy it at any price!
    Grr and Woof,
    Sarge, Pol Comm

    ReplyDelete
  16. "Smile" is a great word for the day. :-)

    We're not eating the FF like we used to, but even at WalMart it's significantly more in Canada than in the U.S. At a grocery store it's probably closer to $1 per 85-gram tin.

    You can get Whiskas pate in their 100 gram containers at 69 cents per container from Dollarama; at WalMart it's now 73 cents for the same thing. The ProPlan we were eating (until they changed it) was about $1.30 for an 85-gram can (tiny cans). The Weruva the mom buys for us is $1.70 per pouch, which is why we split only one pouch a day and get a variety of canned food, low end to high end.

    Oh, and don't forget that the cash we have to add on 13% HST (harmonized sales tax, which combines federal and provincial tax).

    Our mom says OUR food costs almost as much a month as hers! LOL.

    ReplyDelete
  17. You always make us smile pretty Madi! Great shopping!

    ReplyDelete
  18. I guess the diva food is the reason we're all broke :)

    ReplyDelete
  19. Madi tell your Mom if she looked on Amazon she could find the price of your food around the same cost of the W*mart store. Mom feeds us Max Nutro and discovered a 25% reduction of cost shopping online than at P*tmart. So she switched and Shipping is FREE on orders of over $49 usually.

    ReplyDelete
  20. Wow...Mama always cringes on how much we pay for EFURRYTHING up here in California...they call it "the price for living in Paradise"
    Smileys!
    Dory, Jakey, Arty & Bilbo

    ReplyDelete
  21. madi..de food serviss gurl says her can rememburr.....penny candy.... !!!!! N ya act shoo a lee GETTED a piece oh candy knot a "wear iz it"..... ina wrapper !!!!

    ReplyDelete
  22. Nothing better than food and smiles
    Lily & Edward

    ReplyDelete
  23. That is one of mum's favourite words, everything seems better if you smile :)
    Dip and Elliot x

    ReplyDelete
  24. 1.Internet: 29.99 a month
    2.Tilamook Mountain Huckleberry Ice Cream $5 half gallon
    3.12 Pack Diet Coke: 3.98 Safeway
    4. Coffee: $10.50 lb San Francisco Bay French Vanilla (expensive but tasty!)
    5. Regular Snicker bar: .65 cents
    6. Grooming: $55 per month
    7. Diva Food: $18.99 Safeway for a 13 lb bag
    Hugs, Molly and Kathy

    ReplyDelete
  25. BUTT if you had to charge yourself for your grooming it would be . . . priceless!

    Your Pals,

    Murphy & Stanley

    ReplyDelete
  26. The mom won't buy us FF unless it's on sale...50 cents a can. ;)

    ReplyDelete
  27. I wish I could eat the FF!! It sounds DELISH, and cheaper than my prescription foods from the vetties. (I won't tell you, cause you will choke on a hairball!!!)
    Nows, that pic of you is FABulous gurl!!
    Kisses,
    Ruby ♥

    ReplyDelete
  28. Very cool! I'm so glad to know the price of coffee from Harris Teeter, I'll have to try it. It's so good to be back! Thank you for all your help! :)
    hugs,
    Marie

    ReplyDelete
  29. We like your prices better than ours - you wouldn't want to switch, would you? Heeheehee Smile is a wonderful word!
    oxox
    Daisy

    ReplyDelete
  30. We agree with Daisy, your prices are a lot better than ours too!
    Wally & Sammy

    ReplyDelete
  31. I think Fancy Feast is called Gourmet Gold in Sweden and if I order it on the internet from Germany I get 24 pk for 12,40$ and if i order it from Sweden I have to pay 18.65$ for a 24pk.
    So guess what ?!
    My mom-person order all my wet food from Germany and you get it to your front door for free too :)
    XOXO

    ReplyDelete
  32. Madi doesn't care about the price of FF. She just wants it! :)

    ReplyDelete

Please leave a meow or bark for Madi...her assistant (aka Mom) will respond in a timely fashion. =^..^=
TONS OF HUGS
MADI AND Mom
Email: candb214@att.net